^ Powrót na górę

Warto wiedzieć

CO TO ZNACZY MIESZKANIE W TBS? 

Idea TBS pojawiła się w Polsce w latach 90. i od tamtej pory cieszy się popularnością, zwłaszcza wśród tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na zakup własnego mieszkania na rynku komercyjnym. 

Głównym zadaniem TBS-ów jest budowa mieszkań przeznaczonych wyłącznie na wynajem dla osób fizycznych. Środki na realizację takiej inwestycji są pozyskiwane z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, natomiast grunty, na jakich jest ona stawiana, należą do lokalnych samorządów. Osoba zajmująca mieszkanie z TBS nie będzie zatem posiadała żadnego tytułu prawnego, lecz jedynie umowę najmu.

 

KTO JEST WŁAŚCICIELEM MIESZKANIA W TBS?

W przypadku mieszkań TBS właścicielem nieruchomości jest samorząd lokalny. Najemca nie jest właścicielem, lecz korzysta z niego na określonych zasadach.

Prawo do użytkowania: lokatorzy mają zagwarantowane prawo do zamieszkiwania w lokalu na podstawie zawarcia umowy najmu lub prawa do lokalu. Mogą korzystać z nieruchomości dożywotnio, pod warunkiem regularnego opłacania czynszu.

Obowiązek płatności: mieszkańcy są zobowiązani do terminowego regulowania czynszu oraz innych opłat eksploatacyjnych. Wysokość stawek zależy od lokalizacji i szczegółów programu TBS.

Utrzymanie mieszkania: Lokatorzy odpowiadają za utrzymanie zajmowanego lokalu w dobrym stanie technicznym. Dotyczy to zarówno dbania o porządek, jak i wykonywania drobnych napraw zgodnie z zasadami obowiązującymi w danym kompleksie mieszkaniowym.

 

KTO MOŻE UZYSKAĆ MIESZKANIE TBS?

By dostać mieszkanie w TBS, należy złożyć wniosek i spełniać określone kryteria dochodowe. Zależą one od liczby osób w Twoim gospodarstwie domowym oraz wytycznych obowiązujących gminie.

 

KAUCJA

Zabezpieczenie, którego celem jest pokrycie ewentualnych szkód wyrządzonych w mieszkaniu. Innymi słowy jest to zabezpieczenie roszczeń w sytuacji, w której jedna ze stron umowy najmu nie wywiązuje się z jej warunków lub niedbale ją wykonuje. 

Zgodnie z art. 32 ust 1 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa (Dz. U. 1995 Nr 133 poz. 654) umowa najmu może przewidywać obowiązek wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu, istniejących w dniu opróżnienia lokalu.

 

OPŁATA PARTYCYPACYJNA

Opłata partycypacyjna to finansowy udział przyszłego najemcy w kosztach budowy mieszkania realizowanego przez TBS. Może mieć charakter obowiązkowy lub dobrowolny, co zależy od regulacji. Jej wysokość wynosi maksymalnie 30% wartości nieruchomości. Partycypacja pełni funkcję pośrednią między kaucją, a wkładem własnym, stanowiąc jednocześnie formę zabezpieczenia. Istotnym aspektem jest fakt, że w momencie zakończenia najmu, pełna kwota opłaty, po waloryzacji, jest zwracana lokatorowi.

Od 1 stycznia 2022 roku opłata partycypacji w kosztach budowy może być wykorzystana także w inny sposób. Najemca zyskał możliwość przeznaczenia tej opłaty na spłatę czynszu lub przekształcenia umowy najmu w najem instytucjonalny z opcją dojścia do własności. Warto jednak zaznaczyć, że ta druga możliwość jest dostępna wyłącznie wtedy, gdy TBS ureguluje kredyt zaciągnięty na budowę danego lokum.

 

WYKUP MIESZKANIA

Po nowelizacji ustawy z dnia 10 grudnia 2021 roku, TBS-y zaczęły oferować możliwość dojścia do własności, umożliwiając najem z opcją późniejszego nabycia praw do lokalu. Oznacza to, że po uzyskaniu zgody odpowiednich instytucji i uwzględnieniu rozliczenia partycypacji, lokatorzy mogą wykupić swoje mieszkania. Prawo to przysługuje osobom, które wpłaciły co najmniej 25% kosztów budowy, a okres ich najmu wynosi co najmniej 5 lat (przy braku zaległości w opłatach). Warto jednak pamiętać, że możliwość ubiegania się o wykup pojawia się dopiero po spłaceniu przez TBS kredytu zaciągniętego na budowę w Banku Gospodarstwa Krajowego.